Bioinformatika je aplikací statistických a výpočetních metod v oblasti molekulární biologie a genetiky. Převážně se specializuje na zpracování dat z databází biomolekul (sekvence DNA, RNA a proteinů). Výsledky získané aplikací bioinformatických metodik jsou velmi přínosné například pro oblast zdravotnictví, biotechnologií a potravinářství.
Souvisejícím oborem je pak chemoinformatika, která využívá informatických a algoritmických přístupů pro řešení chemických problémů. Převážně se zaměřuje na získání informací z databází malých nebo středně velkých molekul a nachází uplatnění například v oblastech návrhu léčiv, farmacie, medicínského a environmentálního výzkumu.
Vysoce výkonné metodiky strukturní analýzy molekul, jako je například sekvenování nové generace, NMR nebo rentgenová krystalografie, nám poskytují stále větší množství informací o struktuře molekul. Moderní IT technologie nám umožňují tyto rozsáhlé sady dat ukládat, navrhovat nové chemické entity a také z těchto dat získávat informace významné pro průmyslovou i výzkumnou sféru. Rostoucí množství dat a technických možností vytváří stále větší prostor pro porozumění vztahům mezi strukturou molekul a jejich vlastnostmi, případně biologickou aktivitou.
Paralelně rovněž vzrůstají požadavky na odborníky, kteří jsou schopni na jedné straně komplexně porozumět chemickým aspektům problematiky, a na druhé straně dokáží pracovat s molekulami zapsanými v počítači a navrhovat a implementovat metodiky pro jejich studium a zpracování.
Vybrané chemické, informatické, biologické a matematické předměty, které vám pomohou proniknout do problematiky zpracování a analýzy informací ohledně organických molekul i biomolekul.
Příklady několika bakalářských předmětů:
Úvod do programování v Pythonu
Strukturní bioinformatika
Molekulární biologie
Návrh algoritmů
Informace o všech předmětech studia naleznete ve studijním katalogu programu Biochemie.
V rámci magisterského studia jsou dále prohlubovány znalosti získané ve studiu bakalářském, a to ve všech třech oborech – chemie, biologie, informatika.
Vybrané předměty magisterského studia:
Počítačová chemie a molekulové modelování
DNA diagnostika
Regresní modelování
Struktura a dynamika nukleových kyselin
Další informace naleznete opět ve studijním katalogu programu Biochemie.
Po absolvování bakalářského studia můžete pokračovat ve studiu magisterském a poté případně i ve studiu doktorském.
Po uspěšném ukončení si můžete zvolit některou z následujících oblastí uplatnění:
Farmaceutický průmysl a návrh léků
Medicínský výzkum a zdravotnictví
Vývoj IT produktů
Biotechnologie a potravinářství
Koordinace interdisciplinárních týmů
Můžete být přijati bez přijímacích zkoušek na základě prospěchu a výsledků olympiád. Nebo úspěšně složit test studijních předpokladů podle aktuálních předpisů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity platných pro studijní program Biochemie. Více informací naleznete na stránkách Přírodovědecké fakulty.
Absolventi bakalářského studia oboru Bioinformatika na PřF MU mohou být přijati bez přijímacích zkoušek. Ostatní musí projít standardní přijímací zkouškou, která ověřuje základní znalosti v oborech informatika, biochemie, fyzikální chemie, organická chemie a analytická chemie (ukázka). Více informací opět naleznete na stránkách Přírodovědecké fakulty.